Zalety dedykowanego centrum rehabilitacji

Sprawność fizyczna i psychiczna nie jest stanem danym raz na zawsze. Bywa, że wskutek  postępującego wieku, nieszczęśliwych wypadków lub chorób i urazów zostaje utracona częściowo lub bezpowrotnie. W przywróceniu sprawności, w poprawie komfortu życia, w powrocie do funkcjonowania w społeczeństwie służy rehabilitacja, czyli zespół czynności, które pomogą pacjentowi poradzić sobie z bólem, z ograniczeniami, z nauką życia „po nowemu”. Rehabilitację można odbywać w warunkach domowych (w przypadku unieruchomionych pacjentów), w warunkach szpitalnych, w warunkach ambulatoryjnych oraz podczas pobytów w specjalnych placówkach medycznych państwowych i prywatnych.

Centra rehabilitacyjne

To miejsca stworzone do tego, by pacjenci w komfortowych warunkach wracali do zdrowia. W nowoczesnych, wyposażonych w profesjonalny sprzęt gabinetach czekają na pacjentów lekarze i terapeuci, którzy dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy zapewnią najlepsze efekty leczenia. Przed przystąpieniem do zabiegów (masaże, kinezyterapia, PNF, hydroterapia), każdy pacjent korzysta z konsultacji lekarskiej w celu dobrania ich rodzajów i ilości do indywidualnych potrzeb.  Tu nie ma miejsca na „masówki” i pobieżne oględziny. Po ustaleniu ścieżki rehabilitacji, pacjent przystępuje do ćwiczeń i poddawany jest czynnościom usprawniającym. Personel medyczny czuwa nad ich poprawnością, stale monitoruje stan pacjenta i w razie konieczności, wprowadza zmiany do wybranego programu. Jak dotąd w większości centrów pacjentom proponowane są turnusy z rehabilitacją klasyczną, ale w niektórych już są do wyboru turnusy robotyczne.

Na czym polega rehabilitacja robotyczna?

Rehabilitacja robotyczna to terapia wspierana przez nowoczesną technologię. Dzięki specjalnym robotom (symulatory, egzoszkielety), sztucznej inteligencji i wiedzy fizjoterapeutów, pacjenci, głównie neurologiczni i ortopedyczni wykonują ćwiczenia z większą starannością i dokładnością,  przez co uzyskują znacznie lepsze i szybsze wyniki w powrocie do zdrowia, co przekłada się z kolei na lepsze samopoczucie pacjenta i jego motywację do dalszych ćwiczeń.

Najlepsze centrum rehabilitacji, najlepsi rehabilitanci, najlepsze ćwiczenia nie zawsze dają gwarancję powrotu do pełnej, a w niektórych przypadkach nawet częściowej sprawności. Czasem nie pozostaje nic innego jak pokochać chorobę, oswoić się z nią, zaakceptować. Łatwo to powiedzieć, trudniej zrealizować. Na szczęście w centrach rehabilitacyjnych uczestnicy turnusów mogą liczyć na kompleksową opiekę – leczone jest nie tylko ciało, ale i dusza.

Możesz również polubić…