Poradnik organizacji szafy: Jak porządkować i zorganizować swoją szafę, aby mieć łatwy dostęp do ubrań i akcesoriów.

Niezorganizowana szafa może przysporzyć wiele problemów, a korzystanie z niej może stać się udręką. Dlatego warto poświęcić czas i porządnie zorganizować swoją garderobę, aby łatwo i szybko znaleźć potrzebne ubrania i akcesoria.

1. Wybierz odpowiedni moment i przygotuj się mentalnie

Organizacja szafy to nie tylko fizyczna aktywność, ale także proces mentalny. Przed przystąpieniem do porządków warto dokładnie przemyśleć, jakie efekty chce się osiągnąć oraz zaakceptować fakt, że część ubrań lub akcesoriów może trafić na wyrzutki lub dobre serce. Wybierz odpowiedni moment – najlepiej, gdy będziesz mieć kilka wolnych godzin tylko dla siebie oraz weź ze sobą wszystko, co potrzebne, czyli worki na śmieci, kosze do segregacji, środki czyszczące itp.

2. Wykonaj pełne czyszczenie szafy

Aby dobrze zorganizować swoją szafę, musisz ją dokładnie wyczyścić. Wszystkie ubrania, bieliznę, kapelusze, a także torby i buty wyjmij z szafy i połóż na łóżku lub podłodze. Dokładnie wyczyszcz przestrzeń szafy, za pomocą środków do czyszczenia i mopa lub odkurzacza z zestawem do czyszczenia mebli.

3. Przygotuj planowe rozwiązania organizacji szafy

Istnieją różne sposoby na organizowanie szafy. Jednym z przetestowanych i często polecanych rozwiązań jest umieszczenie na wieszakach lub półkach ubrań według kategorii czyli wg typu (np. bluzki, koszule eleganckie, swetry, sukienki), kolorów lub porze roku. Można też wrzucić wszystkie części garderoby na jedną dużą kupe, można też zastosować specjalne organizerów do wiszącej garderoby.

4. Zainstaluj dodatkowe elementy organizacji szafy

Aby z maksymalną wygodą korzystać ze swojej szafy, warto w nią zainstalować kilka dodatkowych elementów takich jak: specjalne wieszaki na spodnie, stelaże na buty, czy uchwyty na krawędzie półek, rowki na półkach, co ułatwi znalezienie ulubionych butów lub torebki, bez przegrzebywania się przez resztę ubrań.

5. Zachowaj porządek w szafie

Porażka w organizacji szafy jest jak umycie samochodu i jazda po piachu – może denerwować bardziej od braku porządku. Dlatego ważne jest, aby po każdym ubraniu lub akcesorium, zawsze położyć go na swoim miejscu. Z użyciem małych organizerów czy koszy, którmi można podzielić górne półki, można uniknąć bałaganu w szafie. Kiedy już zorganizujesz swoją szafę, nie zapomnij odzielić butów od ubrań, segregować odzieży wg pory roku i przede wszystkim co kilka tygodni wywalaj z szafy to, czego już nie nosisz, aby zachować porządek w szafie.

Możesz również polubić…