Wysłodki melasowane a właściwe żywienie krów
Chcąc cieszyć się z posiadania zdrowej hodowli zwierząt o dobrej kondycji trzeba jej zapewnić odpowiedni pokarm. Dieta bogata w witaminy oraz składniki mineralne pozwala uzyskać dobre przyrosty oraz wysokiej jakości produkty, takie jak: mleko czy mięso. Sprawdzonym produktem są wysłodki melasowane, które można podawać koniom, krowom oraz trzodzie chlewnej. Jak je stosować oraz jakie przynoszą korzyści?
Czym charakteryzują się wysłodki buraczane melasowane?
Jak wskazuje nazwa pasza ta jest wytwarzana z buraków cukrowych. Jest to odpad powstający podczas produkcji cukru z tego warzywa. Poprzez wyciskanie oraz suszenie wysłodki buraczane są pozbawiane znacznej ilości wody. Są one często granulowane w pelet, dzięki czemu są łatwe w podawaniu, przewożeniu oraz magazynowaniu.
Wysłodki buraczane – istotne zalety
Wysłodki z buraków to wysokoenergetyczna pasza, która doskonale nadaje się do karmienia wszystkich przeżuwaczy. Bardzo często są one wykorzystywane do skarmiania krów mlecznych. Poprawiają one ich mleczność. Można je także podawać trzodzie chlewnej.
Wysłodki melasowane to produkt o wielu zaletach. Zawierają one w swoim składzie duże ilości włókien i pektyn. Ich istotną zaletą jest to, że są łatwostrawne oraz, że poprawiają przyswajalność energii z innych pokarmów. Wysłodki buraczane są doskonałym uzupełnieniem:
- kiszonek kukurydzianych
- pasz zbożowych
- młodej zielonki
Dodatek melasy znacznie poprawia smakowitość pokarmów, zatem są one bardzo chętnie przyjmowane przez zwierzęta. Wysłodki z buraków powinny być podawane zwierzętom przede wszystkim w okresach zmniejszonego apetytu.
Dużą zaletą melasowego granulatu jest:
- łatwe magazynowanie
- wysoka strawność
- wysoka energetyczność
Wysłodki z buraków w różnej postaci
Korzenie oraz liście buraków cukrowych są powszechnie wykorzystywane jako pasza dla wielu zwierząt hodowlanych. W zależności od zawartości wody produkowane z tych warzyw wysłodki są dostępne na rynku rolniczej w formie:
- mokrej – zawierającej do 12% suchej masy
- prasowanej – zawierającej około o21-22% suchej masy
- suchej – zawierającej do 90% suchej masy
- uszlachetnionej – wówczas są suszone i wzbogacone dodatkiem melasy
Niezależnie od posiadanej formy wysłodki z buraków stanowią cenne źródło potasu oraz wapnia przy jednocześnie niskim poziomie fosforu.
Wysłodki melasowane a żywienie krów
Wysłodki z buraków są cenionym komponentem dawek pokarmowych, stosowanym powszechnie w żywieniu krów mlecznych. Można je podawać przez cały okres laktacji tych osobników. Wysłodki warto podawać krowom, które wychodzą na pastwisko, gdyż wówczas energia pochodząca ze spożywanej zielonki jest znacznie lepiej syntetyzowana oraz efektowniej wykorzystywana przez ich organizm.
Wysłodki doskonale sprawdzają się, jeśli są podawane bezpośrednio po porodzie. Wówczas to zwiększają mleczność krów. Wysokoenergetyczne granulaty z buraków cukrowych zapewniają odpowiednią podaż energii i sprzyjają szybkiemu osiągnięciu wysokiej mleczności. Wysoka zawartość energii w połączeniu z melasą poprawia apetyt, sprawia, że krowa pobiera dostateczną ilość pokarmu, niezbędną do wytwarzania dużej ilości mleka.
Warto pamiętać o tym, aby nie podawać krowom tej strawy w okresie zasuszenia właściwego. W tym czasie nie powinny one bowiem spożywać jakichkolwiek karm wysokoenergetycznych. Granulat z wysłodków można zacząć podawać już na kilka tygodni przed porodem. Wówczas to można zapewnić każdej krowie odpowiednie odżywienie i przyspieszyć jej powrót do wysokiej mleczności.
Skarmiając krowy granulatem, trzeba koniecznie pamiętać o tym, że pęcznieje ona w połączeniu z wodą. Ważne jest, aby nie przekraczać ilości 6 kilogramów na dobę na sztukę dorosłego osobnika.
Najnowsze komentarze