Materac dziecięcy jaki wybrać?

Materac dla dziecka oprócz prawidłowego podpierania kręgosłupa musi też spełniać kilka innych funkcji. Powinien umożliwiać prawidłową wentylację, być odporny na moczenie oraz być antyalergiczny. Na szczęście na rynku istnieje kilka dobrych marek, dzięki którym możemy kupić odpowiedni materac dziecięcy.

Rodzaje materaców dla dzieci i ich właściwości.

Sypialnia dla dziecka musi być urządzona w komfortowy sposób, by dziecko mogło się w niej prawidłowo regenerować. Ściany powinny być w kolorach mało inwazyjnych, na przykład dobrze sprawdza się biała sypialnia, dodatki dekoracyjne dobrze jak są stonowane, a białe meble idealnie wykańczają całą stylizację. Jednak najważniejszy dla regeneracji w pokoju dziecięcym, jest dobrej jakości, odpowiednio dobrany materac. Najlepiej wybrać materac dobry jakościowo, w którym stosunek ceny do jakości jest odpowiedni.

Materac z pianki poliuretanowej jest dosyć tanim produktem, jednak podatnym na odkształcenia, co nie sprzyja poprawnemu ich użytkowaniu.
Materac kokosowy nie odkształca się i jest przewiewny, a dodatkowo ma właściwości antybakteryjne, dzięki czemu jest wskazany również dla dzieci z alergiami.
Materace z pianki termo elastycznej idealnie dopasowują się do ciała dziecka.
Materace lateksowe dobrze przepuszczają powietrze dzięki systemowi perforacji, dobrze dopasowuje się do ciała dziecka oraz jest odporny na zamaczanie.
Materac sprężynowy poza systemem kieszonek, w których znajdują się sprężyny, posiada też warstwę pianki poliuretanowej.
Są też dostępne materace mieszane, czyli na przykład piankowo-kokosowe, sprężynowo-piankowo-kokosowe itd.

Jaki materac wybrać dla naszego dziecka?

Przy wyborze kieruj się kilkoma zasadami. Nigdy nie kupuj najtańszego, cienkiego materaca z pianki poliuretanowej. Nie sprawdzi się, gdyż jest bardzo nie trwały, odkształca się i po krótkim czasie już nie spełnia swojej funkcji. Warto, by w materacu naszego dziecka jedną z warstw był kokos, dzięki czemu materac będzie antyalergiczny i antybakteryjny, a w dodatku przewiewny. Sugeruj się wygodą swojego dziecka. Jeśli jest na tyle duże, by wypowiedzieć się – daj mu zdecydować, niech wybierze samo spośród materacy, które akceptujesz. Nigdy nie kupuj materaca sprężynowego dla malutkich dzieci, poniżej szóstego roku życia, gdyż nie spełnią one swojej funkcji. Tego typu materace dopasowują się do kształtu ciała pod naciskiem masy dziecka, dlatego przy zbyt lekkich maluchach zupełnie się nie sprawdzą. Pamiętaj o zakupieniu odpowiedniej nakładki wodoodpornej na materac. Zawsze wybieraj materac “oddychający” – przepuszczający powietrze, gdyż termoregulacja dzieci nie jest jeszcze dobrze wykształcona, także mogą się w nocy przegrzewać, co bywa niebezpieczne.

Mamy materac i co dalej?

Warto pamiętać, by wybrany przez nas materac położyć na odpowiednim stabilnym stelażu łóżka. Tego typu stelaże posiadają na przykład meble Pinio, czy Tooli, gdzie solidna konstrukcja wytrzymuje nawet skoku dzieci. Chociaż jest Tooli konkurencyjną firmą dla pinio, w każdej z nich można znaleźć dobrej jakości meble dla dzieci, które idealnie podtrzymują materac. Pamiętajmy, że dobrej jakości materac dla dzieci, to inwestycja w ich przyszłe zdrowie, dlatego warto ją dobrze przemyśleć.

Możesz również polubić…