Cytryna jako skuteczne narzędzie czyszczące: Zastosowania w domu.

CYTRYNA – EFEKTYWNE NARZĘDZIE CZYSZCZĄCE W TWOIM DOMU

W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularna staje się dbałość o ekologię i nasze zdrowie. Coraz większa liczba ludzi decyduje się na stosowanie naturalnych środków czystości w domu. Jednym z najskuteczniejszych i jednocześnie najtańszych narzędzi czyszczących jest cytryna.

I. Czyszczenie powierzchni kuchennych

Toalety i kuchnia to części domu, które wymagają częstej dezynfekcji. W przypadku stosowania tradycyjnych środków czystości mogą pojawić się problemy ze skórą czy układem oddechowym. Zamiast tego, warto spróbować cytryny. Sok z cytryny potrafi skutecznie usunąć plamy z oleju, poplamienia i brud z powierzchni kuchennych, a także pozbyć się zabrudzeń na kuchenkach oraz w piekarniku.

Sposób:

– Rozcięć cytrynę na pół i użyć jej do pocierania elementów kuchennych, takich jak blaty, płytki kuchenne, kuchenki i piekarniki.
– W celu usunięcia zabrudzeń, należy rozciąć cytrynę na pół i posypać ją solą morską, a następnie pocierać nią powierzchnię naczyń, słoików lub innych powierzchni, które potrzebują czyszczenia.
– Zmieszaj sok z cytryny z octem i spryskaj nimi wszystkie powierzchnie w kuchni. Po 10 minutach trzeba tylko przetrzeć je szmatką.

II. Czyszczenie łazienki

Łazienka również to miejsce, które wymaga równie częstej dezynfekcji. Zamiast użycia silnych i chemicznych środków czystości pomocną dłoń w czyszczeniu z pewnością okaże się cytryna.

Sposób:

– Sok z cytryny zmieszany z wodą (proporcje 1 do 2) pozwoli na skuteczne usunięcie plam z powierzchni umywalki, wanny oraz płytek łazienkowych.
– W celu usunięcia kamienia z kranów potrzebna jest całkowicie oczyszczona cytrynę, którą należy przeciąć w połowie i nabrać nią go wewnątrz, tak by kran był cały zanurzony. Po około pięciu minutach pianę trzeba usunąć gąbką.

III. Czyszczenie dywanów

Dywan to jeden z najczęściej spotykanych elementów domowej aranżacji wnętrz. Elektroniczne odkurzacze często nie są wystarczająco skuteczne w usuwaniu plam i zabrudzeń z tego typu powierzchni. W takim przypadku warto wypróbować cytryny.

Sposób:

– Do usuwania plam z dywanów należy zmieszać wodę mineralną z sokiem cytrynowym, a następnie rozpylić płyn na dywanie i pozostawić go na około 10 minut. Po odczekaniu ten płyn należy zetrzeć gąbką i pozostawić do naturalnego wyschnięcia.

IV. Cytryna jako środek do oczyszczania przestrzeni

W pomieszczeniach zamkniętych często kumuluje się nieprzyjemny zapach. Zamiast kupować środki do dezodorowania należy skorzystać z cytryn jako świetnego naturalnego odświeżacza powietrza.

Sposób:

– Wyciśniętej cytryny nie wyrzucajmy, a umieśćmy ją w pojemniku z wodą i cukrem, a następnie odstawiamy w pomieszczeniu, w którym chcemy odświeżyć powietrze.
– Innym sposobem jest wrzucenie skórek cytrynowych do kubka wypełnionego wodą i należenie go do mikrofali na minutę lub dwie. Dzięki temu w krótkim czasie uda się pozbyć się nieprzyjemnych zapachów.

V. Cytryna jako środek czyszczący dla roślin

Rośliny to jedno z ważniejszych elementów dekoracyjnych w naszych mieszkań. Chcąc postawić na zdrowy wzrost i ładny wygląd roślin warto zastosować cytrynę jako skuteczny środek do ich pielęgnacji.

Sposób:

– Sok z cytryny można użyć jako odmulacz i nawóz dla roślin, aby pomóc w ich wzroście.
– Woda z cytryną jest również dobrym środkiem na pozbycie się szkodników. Dzięki temu, że cytryny są bogate w kwas cytrynowy, odstraszają one mszyce oraz pająki.

Podsumowanie

Cytryna to naturalny, tani i prozdrowotny środek do czyszczenia, który skutecznie usuwa zabrudzenia z powierzchni takich jak kuchnia, łazienka, dywany, a nawet przestrzenie zamknięte. Jest ona przydatna również w pielęgnacji roślin i odstraszaniu szkodników. Skorzystajmy z pozytywnych właściwości, które oferuje ta owoc.

Możesz również polubić…