Czy płytki na płycie OSB to dobry pomysł?

Płyty OSB to nowoczesne materiały konstrukcyjne, które bardzo często wykorzystywane są w wykończeniu wnętrz lub w trakcie klasycznych remontów. Sprawdzają się doskonale jako wykończenie ścian lub materiał konstrukcyjny pod ścianki działowe. Po odpowiedniej impregnacji i zabezpieczeniu będą służyły nam przez lata, a ich odprność na wilgoć oraz możliwość przyjęcia obciążenia sprawia, że będziemy zadowoleni. Wykorzystywane są również w łazienkach i kuchniach, dlatego wiele osób zastanawia się, czy na ich powierzchni można zamontować płytki? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Nowoczesne i wysokiej jakości płyty OSB pozwalają na położenie na ich powierzchni płytek, ale musimy się odpowiednio do tego przygotować. Pamiętajmy, że są to materiały drewnopochodne, które znacznie będą różniły się od klasycznej powierzchni ściany, do której najczęściej mocujemy kafle lub płytki. W przypadku płyt OSB musimy odejść od utartych schematów i zmienić metodykę pracy, inaczej nasze zabiegi będą nieskuteczne i płytek nie położymy.

Jak położyć płytki na płytach OSB?

Przede wszystkim powinniśmy zacząć od wyrównania powierzchni płyty wiórowej.Tu możemy zastosować drobnoziarnisty papier ścierny oraz ściereczkę, która pozwoli nam na usunięcie pozostałości płyty, w tym pyłków, z jej powierzchni. W przypadku ubytków możemy zastosować masę szpachlową, która dedykowana jest materiałem drewnopochodnym. Tak wygładzona i przygotowana powierzchnia będzie podstawą, na której możemy położyć tzw. grunt. Dzięki temu faktura płyty będzie płaska i zapewnimy lepszą przyczepność płytek.

W przypadku montażu płytek na płycie OSB, koniecznie skorzystajmy z kleju wysokoelastycznego. Dzięki temu będziemy pewni, że kafle są optymalnie dopasowane do płyty OSB, a sam klej dopasuje się niejako do nawierzchni. Zadbajmy jednak o to, by został dobrze rozprowadzony, aby przyczepność była równomierna. Atutem takiego kleju jest to, że się nie kruszy. Podobnych cech powinniśmy szukać wśród fugi i uszczelniacza, które chcemy zastosować. Aby płytki trzymały się płyty OSB, postawmy również na jej odpowiednią grubość, nawet w granicach 2,5 centymetra. Tak przeprowadzone prace powinny dać zamierzony efekt, ale musimy prowadzić je z wielką starannością. Pamiętajmy o tym, że płyty OSB nie są klasycznym podkładem pod płytki.

Możesz również polubić…