Sprzątanie na zasadzie 5S: Jak zastosować metodę 5S znaną z zarządzania jakością do sprzątania domu.

Sprzątanie na zasadzie 5S: Jak zastosować metodę 5S znaną z zarządzania jakością do sprzątania domu

W dzisiejszych czasach, gdzie życie pędzi nieprzerwanie, zadbane i czyste mieszkanie to priorytet wielu osób. Z pewnością każdy chce czuć się w komfortowej przestrzeni bez zbędnych przedmiotów, które zaśmiecają dom. Jedną z metod, która może pomóc w utrzymaniu porządku jest 5S znane z zarządzania jakością.

Sortuj

Pierwsza zasada 5S to sortowanie. Podobnie jak w przypadku zarządzania przedsiębiorstwem, również w domu należy wyznaczyć cele i podzielić przedmioty ze względu na ich wartość. Warto wtedy wspomóc się listą wypunktowaną, dzięki której łatwiej będzie zawężać grono rzeczy, a następnie pozbyć się zbędnych.

Systematyzuj

Drugim krokiem jest systematyzacja. Dzięki wyznaczeniu stałego miejsca dla danego przedmiotu łatwiej będzie utrzymać porządek. Przykładem może być miejsce na klucze, których nie zostawiamy w różnych miejscach, lecz zawsze odkładamy na przygotowanej do tego półce. W ten sposób unikniemy problemu, kiedy rano przed wyjściem z domu nie możemy znaleźć kluczy do samochodu lub mieszkania.

Sprzątaj

Trzecia zasada to systematyczne sprzątanie. Warto wykorzystać kalendarz, który pokaże nam kiedy skupić się na poszczególnych pomieszczeniach. Dzięki temu unikniemy bieganiny przed większymi wydarzeniami, takimi jak święta czy urodziny, kiedy to stresująco przyspieszamy sprzątanie. Warto również wykorzystać przystępną aplikację, która pozwoli nam na kontrolowanie codziennych czynności.

Standardyzuj

Kolejny krok to standardyzacja. Dobrze jest ustalić pewne standardy, co do sprzątania. Przykładem może być kwestia sprzątania łazienki, gdzie po każdym użyciu należy przetrzeć umywalkę, lustra czy deskę toaletową. Dzięki temu nie będzie już konieczności przeprowadzania większego sprzątania łazienki co tydzień.

Samodoskonalenie

Ostatnia zasada to samodoskonalenie. Warto rozwijać się i poszerzać swoje umiejętności związane z zarządzaniem oraz takimi, które nam pomogą w utrzymywaniu porządku w domu. Dobrym pomysłem może być również partycypowanie w grupach, które skupiają się na tematyce porządków oraz wspólnym rozwijaniu umiejętności.

Podsumowanie

Metoda 5S znaną z zarządzania jakością to świetny sposób na utrzymanie porządku w domu. Planowanie, sortowanie oraz systematyzacja przedmiotów to klucz do sukcesu. Warto również zadbać o systematyczne sprzątanie czy standardyzację, a także nie zapominać o ciągłym rozwoju umiejętności dotyczących zarówno organizowania przestrzeni, jak i samego zarządzania.

Możesz również polubić…