Usuwanie plam z mebli ogrodowych: Skuteczne sposoby na pozbycie się plam z poduszek, tapicerki itp.

Usuwanie plam z mebli ogrodowych: skuteczne sposoby na pozbycie się plam z poduszek, tapicerki i innych elementów
Mebelki ogrodowe są niezbędnym elementem wyposażenia każdej przestrzeni zewnętrznej. Jednak, gdy coś się do nich wyleje lub zostaną zabrudzone, trzeba podjąć odpowiednie kroki, aby je oczyścić. Przedstawiamy skuteczne sposoby na usuwanie plam z mebli ogrodowych.

Usuwanie plam z poduszek na meble ogrodowe
Poduszki na meble ogrodowe są często narażone na wszelkiego rodzaju zabrudzenia i plamy. Najczęściej występujące to plamy po owocach, trawie, sokach oraz plamy z oleju czy kawy.
1. Naturalne sposoby – szczotkowanie, domowa pasta
W razie plam na poduszce (np. po owocach), warto zacząć od energicznego szczotkowania. Dobre efekty daje również domowa pasta z wody oraz sody oczyszczonej. Wystarczy połączyć te dwa składniki, by uzyskać efektywny środek czyszczący.
2. Pranie
Często poduszki można prać w pralce. Warto jednak sprawdzić instrukcję, czyżby producent nie zalecał innej metody czyszczenia.

Usuwanie plam z tapicerki na meble ogrodowe
1. Pozbycie się zanieczyszczeń mechanicznie
Jeśli na meblach ogrodowych występują lżejsze zabrudzenia, np. piasek, wodoodporną tapicerkę można zwyczajnie wytrząsnąć. W sytuacjach, gdy plamy są bardziej uporczywe, warto rozważyć odkurzanie tapicerki za pomocą szczotki.
2. Nie naruszające ochronnej powłoki metody
Jeżeli meble ogrodowe posiadają specjalną powłokę ochronną, nie warto stosować zbyt ostrego detergentu, szczególnie przesuszającego. W sklepie stacjonarnym lub internetowym można znaleźć środki czyszczące bez barwników i bez proszków enzymatycznych, niedogodnie wpływających na tkankę tapicerki (w zależności od jej składu).

Usuwanie plam z elementów metalowych na meblach ogrodowych
1. Woda z detergentem
Do usuwania plam z metalowych elementów można użyć wody z małą ilością detergentu, np. płynu do mycia naczyń. Roztwór nanosi się na plamę, następnie odczekuje kilka minut, a potem spłukuje.

Usuwanie plam z elementów drewnianych na meblach ogrodowych
Mebelki drewniane, dzięki swojemu naturalnemu pochodzeniu, wymagają specjalnej pielęgnacji. Jeżeli zdarzy nam się zalać drewniany stolik lub krzesło, warto niezwłocznie podjąć działania.
1. Natychmiastowe wycieranie wilgotnym ręcznikiem
Szybko usuń wodę z drewna za pomocą wilgotnego ręcznika papierowego lub lnianego. W ten sposób zminimalizuje się szkody dla drewnianych powierzchni.
2. Zastosowanie specjalistycznych środków do czyszczenia drewna
Drewniane meble, szczególnie te w naturalnym kolorze, warto od czasu do czasu przecierać specjalistycznymi preparatami do drewna. Pozwoli to na zachowanie pięknego wyglądu drewna na dłużej.
3. Wykończenie mebli ogrodowych impregnatem
Natomiast, aby zapobiec nadmiernemu rozwojowi pleśni czy infekcji grzybowych warto wykończyć takie meble impregnatem.

Podsumowanie
Oczyszczanie mebli ogrodowych oraz usuwanie plam jest procesem, który warto podjąć, zanim plamy zaschną i stanie się praktycznie niemożliwe do usunięcia. Nie warto jednak przesadzać z ilością stosowanych środków, by uniknąć uszkodzenia mebli. Pamiętajmy, że lepiej przed użyciem składników czyszczących czy detergentów, poczytać instrukcję, której metodę czyszczenia zaleca producent.

Możesz również polubić…