Diagnostyka dny moczanowej
Początek dny moczanowej, zwanej inaczej artretyzmem lub podagrą przebiega bezobjawowo. Następnie objawia się przenikliwym bólem i zapaleniem stawów, dlatego niezwykle często mylony jest z innymi chorobami stawów. Do tego choremu towarzyszy gorączka, co w połączeniu z bólem stawów daje objawy grypy. Dlatego niezbędna jest dokładna, szczegółowa diagnostyka choroby.
Rozpoznanie choroby
Aby pomóc osobie dotkniętej chorobą niezwykle istotne jest ustalenie, czy ból stawów pochodzi rzeczywiście od dny moczanowej. Lekarz będzie dokładnie pytał o cechy zapalenia stawów np. opis bólu, występowanie obrzęków i wysięków, zaczerwienienie i nadwrażliwość na dotyk.
Badania dna moczanowa
W przypadku podejrzenia występowania u chorego dny moczanowej, wykonuje się badanie mające na celu zbadanie stężenia kawasu moczowego we krwi. Jednak takie badanie nie daje nam jasnej odpowiedzi co do faktycznego występowania choroby. Jednoznacznie potwierdzającym dnę moczanową badaniem jest ocena płynu stawowego. Od chorego pobiera się próbkę płynu stawowego, a następnie wykonuje się obserwację pod mikroskopem, oceniając występujące kryształki moczanu sodu. Badanie mazi stawowej pomaga odróżnić dnę moczanową od dny rzekomej, w której również dochodzi do odkładania się w stawach kryształków, jednak innego pochodzenia. Poza wymienionymi badaniami, ocenie poddaje się zaatakowane przez chorobę stawy. Wykorzystuje się do tego aparaty rentgenowskie oraz wykonuje USG stawów.
Najnowsze komentarze