Jak ustawić piec na ekogroszek?
Kotły dostępne na polskim rynku różnią się między sobą zarówno parametrami jak i rodzajem podawanego opału. Nie dziwi więc fakt, że każdy będzie potrzebował innej konfiguracji. Prawidłowe ustawienie pieca możliwe jest dzięki właściwemu dopasowaniu parametrów do jego indywidualnych potrzeb. Sprawdźmy na co należy zwrócić uwagę dokonując konfiguracji pieca na ekogroszek, w celu zminimalizowania ilości popiołu i osiągnięcie optymalnej efektywności energetycznej.
Wielu właścicieli nowych jak i już leciwych kotłowni zastanawia się jak ustawić piec na ekogroszek, aby podnieść jego wydajność i wpłynąć na ekonomiczne wykorzystanie paliwa. Jak się okazuje, nie jest to zbyt skomplikowane i każdy z nas stosując się do kilku wskazówek jest w stanie tego dokonać. Sprawdźmy zatem jak ustawić kocioł, zmniejszyć zużycie ekogroszku i osiągnąć efektywne spalanie.
Optymalne ustawienia pieca
Przed dokonaniem właściwej konfiguracji pieca warto wykonać trzy podstawowe czynności do których należy:
- wyczyszczenie kotła, kanałów termicznych oraz kanałów powietrznych w retorcie
- sprawdzenie, czy na wewnętrznych ścianach paleniska lub kielicha retorty nie wytworzył się osad
- weryfikacja kondycji podajnika i poprawności działania ślimaka (jego wypalenie lub uszkodzenie będzie miało bezpośredni wpływ na utrzymanie kaloryczności opału)
Jak ustawić piec na ekogroszek krok po kroku
Ustawienia pieca na ekogroszek polegają na ustawieniu czasu przerwy podawania opału, czasu podawania opału i ustawieniu mocy nadmuchu.
Czas przerwy podawania opału
Jest jednym z trzech podstawowych ustawień, od którego należy zacząć kofugurację pieca z podajnikiem. Pozwala to bowiem dostosowanie stosunku czasu przerwy do czasu podawania opału umożliwiając bardziej precyzyjną kontrolę procesu. Należy wiedzieć, że ustandaryzowany czas przerwy dla pieca na ekogroszek to zazwyczaj 40 sekund. Ustawienie to można dostosowywać w oparciu o doświadczenie i obserwacje. Ponadto samo zmiana o kilka sekund nie wpłynie znacząco na dysproporcję w ustawieniach lub zmian w mocy, a może natomiast stać się wskazówką w doborze odpowiedniego ustawienia kotła.
Czas podawania ekogroszku
Czas podawania ekogroszku jest kluczową wartością wpływającą na wydajność kotła. Podczas gdy standardowe najważniejsze ustawienia pieca na ekogroszek wskazuje czas podawania paliwa na 5 sekund, to należy ten czas dopasować do swoich potrzeb. Warto pamiętać, że zwiększenie częstotliwości podawania będzie miało wpływ na stosunek przerwy do podawania, co spowoduje tym samym zwiększenie zużycia opału. Jednakże obniżenie tego parametru może nie wpłynąć na ekonomiczność spalania, a jednocześnie skrócenie czasu podawania może utrudnić uzyskanie optymalnej temperatury i zmniejszenie wydajności pieca.
Zwiększ wydajność kotła – moc nadmuchu
Na optymalne ustawienia pieca na ekogroszek wpływa także siła nadmuchu. Zbyt mała moc nadmuchu w znacznym stopniu zmniejszy ilość tlenu utrudniając tym samym całkowite spalanie opału. Zbyt mała moc nadmuchu skutkuje przysypywaniem niedopalonego ekogroszku prowadząc do wygaszenia paleniska. Natomiast zbyt duża moc nadmuchu przyczynia się do wzrostu zużycia paliwa, sprawiając, że ciepło będzie uciekać do komina.
Ponadto do czynników obniżających wydajność kotła CO przyczynia się także: niezbyt regularne czyszczenie pieca, ekogroszek niskiej jakości (mokry ekogroszek), zanieczyszczone kominy dymowe, nieprawidłowe działanie wentylatora. Jeśli już wiesz jak ustawić piec na ekogroszek nie pozostaje Ci nic innego jak sprawdzenie wszystkich przestawionych opcji i ustawień w praktyce.
Najnowsze komentarze